Czym jest i jak działa – terminal POS - Planet Pay

Czym jest i jak działa – terminal POS

04.09.2023

4 minut czytania

Płatności bezgotówkowe szybko zyskują na popularności, stając się powszechnym zwyczajem wśród klientów. Oprócz kart płatniczych coraz częściej korzystamy z usługi BLIK oraz płacimy przy pomocy smartfonów lub smartwatchy. Terminal POS dzięki swojej wszechstronności i łatwości w obsłudze, staje się kluczowym narzędziem w dzisiejszym świecie płatności.

W tym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje na temat terminali POS. Dowiesz się czym jest, jak działa oraz dlaczego warto posiadać go w swoim biznesie.

Czym jest terminal POS?

Terminal POS (z ang. point of sale – punkt handlowy) to nowoczesne urządzenie, które umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Dzięki terminalowi płatniczemu klienci punktów handlowo-usługowych mogą w bezpieczny i szybki sposób zapłacić za zakupy lub usługi za pomocą karty, przy użyciu smartfona lub smarwatcha oraz z wykorzystaniem kodu BLIK. Terminal płatniczy wyposażony jest w czytnik kart magnetycznych, klawiaturę do wpisywania numeru PIN oraz czytnik do transakcji zbliżeniowych.

Jak działa terminal POS?

Terminale płatnicze działają na zasadzie połączenia z siecią telefoniczną lub internetową, co umożliwia przesyłanie danych związanych z transakcją do banku lub instytucji finansowej. Sam przebieg transakcji jest prosty, w pełni bezpieczny i zajmuje tylko kilka sekund.

Jak przebiega transakcja?

  • Klient wprowadza/zbliża swoją kartę płatniczą, urządzenie mobilne (telefon lub smartwatch) lub wprowadza 6-cio cyfrowy kod BLIK.
  • Terminal POS odczytuje informacje z karty i przesyła je do centrum autoryzacyjnego.
  • Transakcja jest procesowana i wysłana do banku wydającego kartę.
  • Jeśli na koncie znajdują się wystarczające środki następuje autoryzacja.
  • Klient otrzymuje potwierdzenie dokonania płatności, a środki są przekazywane na konto sprzedawcy.

Rodzaje terminali POS

Na rynku dostępnych jest wiele modeli terminali płatniczych, które różnią się między sobą jakością procesorów, liczbą dodatkowych funkcjonalności oraz przeznaczeniem. Terminale POS możemy podzielić na tradycyjne stacjonarne terminale, mobilne, mPOSy lub najnowsze aplikacje zmieniające telefon w terminal takie jak POSapp.

Terminal stacjonarny

Jest to najczęściej spotykany typ terminala płatniczego, który wymaga stałego podłączenia z siecią za pomocą gniazda internetowego lub karty SIM oraz podłączenia do źródła zasilania. Terminale stacjonarne to dobre rozwiązanie w punktach sprzedaży bezpośredniej wyposażonych w stanowiska kasowe.

Terminale mobilne

To niewielkie urządzenia bezprzewodowe z wbudowanym wytrzymałym akumulatorem, dzięki karcie SIM łączą się z centrum autoryzacyjnym poprzez Wi-Fi lub GPRS. Terminale mobilne będą idealnym wyborem w sytuacjach, gdy kluczowe jest bezpośrednie nawiązanie kontaktu z klientem. Z powodzeniem znajdą zastosowanie w restauracjach, pubach, taksówkach oraz w usługach kurierskich.

mPOS

Terminal mobilny mPOS to niewielkie, lekkie i bezprzewodowe urządzenie, które łączy się za pomocą bluetooth ze smartfonem lub tabletem umożliwiając przyjmowanie płatności bezgotówkowych w dowolnym miejscu. Dzięki czemu idealnie sprawdzi się w małych mobilnych biznesach gdzie waga i wielkość kolejnego urządzenia są kluczowe.

Aplikacja POSapp

Aplikacja POSapp umożliwia szybkie i łatwe przyjmowanie płatności bezgotówkowych bez limitów na smartfonie lub tablecie. Może zostać zainstalowana na urządzeniu z systemem operacyjnym Android 8.1 lub wyższym wyposażonym w czytnik NFC. POSapp obsługuje transakcje zbliżeniowe kartami Visa i Mastercard, płatności mobilne oparte na cyfrowym portfelu Apple Pay lub Google Pay oraz płatności z wykorzystaniem kodu BLIK. Aplikacja umożliwia również elektroniczne dostarczenie potwierdzenia transakcji poprzez e-mail, SMS kod QR lub zrzut z ekranu. Aplikacja POSapp to idealne rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców prowadzących działalność mobilną czy sezonową. Z powodzeniem sprawdzi się również w salonach kosmetycznych, warsztatach samochodowych lub księgarniach.

Dlaczego warto posiadać terminal POS?

Bez wątpienia posiadanie terminala POS to nie tylko wygoda dla klientów, ale również wiele dodatkowych korzyści dla Twojego biznesu. Oprócz akceptacji płatności bezgotówkowych terminale oferują wiele dodatkowych funkcji takich jak możliwość wypłaty gotówki podczas zakupów (cashback), zakup doładowania do telefonu komórkowego, płatność w walucie karty (DCC) lub możliwość dodania napiwku za wykonane usługi.

Terminal płatniczy to również gwarancja bezpieczeństwa, szybkiej obsługi, niezawodności oraz dokładności. Dzięki terminalowi POS nie musisz martwić się o wydawanie reszty, zminimalizujesz liczbę pomyłek i braków w kasie oraz zaoszczędzisz czas. Dodatkowo buduje on profesjonalny wizerunek firmy i zwiększa zaufanie klientów. Dzięki raportom generowanym przez terminal raportowanie finansowe staje się łatwiejsze, co usprawnia proces zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Posiadanie terminala POS to nie tylko ułatwienie dla klientów, ale także strategia podnoszenia jakości obsługi i rozwijania firmy.

Jeśli w Twoim biznesie wciąż brakuje terminala płatniczego to jest odpowiedni moment, aby się z nami skontaktować. Wypełnij formularz kontaktowy lub skontaktuj się z nami bezpośrednio, aby dowiedzieć się jak możemy pomóc Ci podnieść jakość obsługi klienta i przyspieszyć obsługę transakcji dzięki terminalom POS.

Polecane artykuły